Jak (ne)pracovat s designérem - design je komunikování

Hlavní stránka » Blog » Jak (ne)pracovat s designérem - design je komunikování

Protože v Česku není pojem interiérový designer úplně zabydlen, dovolte na úvod definici: Interiérový designér, na rozdíl od bytového architekta, nemusí ovládat technické kreslení a stejně tak nepotřebuje znalosti technických norem. Nemusí mít technické vzdělání a ani nezasahuje do vlastní stavby objektu. Je však schopný poradit s oživením prostoru, když se „okouká“. Má také výrazně rozsáhlejší znalosti o variacích barev a nejrůznějších stylů. Orientuje se v rozmanitých druzích nábytku, poradí s výběrem nátěrových barev, tapet, bytových textilií a dekorací. Je schopen řešit i ty nejmenší detaily prostoru. Svému klientovi je s to předat kompletně zařízený interiér. Zjednodušeně řečeno, bytový architekt rozkreslí, kde je vhodné umístit kuchyňskou linku nebo sedačku, ale o tom, z jakého materiálu by měla být, a jaké barvy, aby ladila s ostatním interiéru, je vhodné se poradit s interiérovým designérem.

A nyní pro koho není práce s designerem vhodná (zjednodušuji na 3 základní typy):

  • pro ty, kteří přesně vědí, jak by měl jejich interiér vypadat a jak vše udělat a zařídit (jasné, takže bez dalšího komentáře)
  • pro ty, co už předem vědí, že chtějí designera korigovat do poslední maličkosti (nedostanou z něj žádné nápady, se vším příjdou sami, zbytečně vyhozené peníze)
  • pro ty, kteří neustále mění svůj názor nebo se nechají ovlivňovat názory ze svého okolí, takže práce nemůže být nikdy hotová. Např. už to vypadalo na dokončení, ale přijela tetička z Plzně a té se nelíbila látka na sofa (doplňte cokoliv). (dobrý designer by měl rozpoznat takového klienta a spolupráci mu nedoporučit. Platí také v předchozích dvou případech)

Pro ty z vás, kteří se s výše uvedeným neztotožnili a Vaším cílem je dobře navržený interiér, chcete ušetřit čas s obíháním jednotlivých studií, chcete ušetřit peníze vybíráním nevhodného vybavení, které později budete měnit, jsem připravila malé shrnutí, jak pracovat s designérem:

Vyberte pečlivě designera. Prohlédněte jeho předchozí práce. Pokud vykazují určitý „podpis“, designer nevytvářel design pro klienta, ale jede si ve své lince, dělá interiéry pro sebe nebo podle sebe. Jednotlivé projekty by měli být odlišné, stejně jako jsou odlišní jednotliví lidé/klienti.

Nechte své předjímané představy za dveřmi. Buďte otevřeni novým myšlenkám, nechtějte jen něco, co již bylo uděláno, ale třeba jen v jiné barvě. Oprostěte se od toho, co čekáte, že designer udělá. Většina lidí očekává, že je to jen to, že výsledek bude dobře vypadat. Ale vzhled je jen zrnko toho, co by opravdu dobrý designer měl udělat. Konečný výsledek může být skvělý, ale vy ho nevidíte a nepřijmete, protože se soustředíte na myšlenku, že to není to, co jste měli na mysli.

Řekněte designerovi, co by o vás měl interiér vypovídat, ne jak by měl vypadat.

Buďte konkrétní, specifikujte srozumitelně a pečlivě vaše požadavky a potřeby, designer vytvoří interiér podle toho.

Udělejte si dopředu průzkum vašich potřeb a následně požadavků na váš interier. Čím podrobnější a konkrétnější budete na začátku, tím více designer přizpůsobí interiér vašim potřebám. Když budete přidávat požadavky později, bude to jen takové lepení, které vám nedá nejlepší výsledky

Ujistěte se, že vaše sdělení i jejich obsah jsou jasná. Čím více objemné sdělení předložíte, tím více může na tom designer postavit projekt, i když s tím bude mít více práce.

Mějte dobré důvody pro vaše priority. Přemýšlejte o pocitech. Design vytváří vaše pocity, tak řekněte designerovi, jak to cítíte. Namísto: „mám rád žlutou“ řekněte „chci něco, co mi dá pocit tepla“ nebo „chci něco pozitivního a přátelského“ Proč? Dobrý designer může vyjádřit dojem, který chcete mít.

Netvořte design s výborem lidí. Žádný dobrý design nebyl nikdy vytvořen ze shody názorů. Možná vám do procesu tvorby bude chtít mluvit více lidí, ale nezapomeňte, že mohou být žárliví nebo jednoduše ignoranti. Můžete získat připomínky několika důvěryhodných lidí, ale rozhodovat by měla pouze jedna osoba. Nebuďte nemastný-neslaný a neměňte kurz uprostřed vývoje interiéru.

Neříkejte svému designerovi, jak má navrhovat interier. To není vaše oblast působení. Dejte mu vaše požadavky a preference, ale také svobodu tvořit. Když ho budete vést do detailů, nebude motivován něco vytvořit.

Nesnažte se všem vyhovět. Když nebude mít interier žádnou osobitost, nikdo ho sice nebude nesnášet, ale nikdo ho také nebude milovat.

Věřte svému designerovi, platíte ho za jeho odborné znalosti.

Mějte na paměti, že designéři nejsou lidé, kteří používají grafické programy a když je do této „funkce“ natlačíte, stanou se lidmi, kteří jen inkasují vaše peníze.

Na závěr citace interiérového designera a dekoratéra: Buďte věrní svému vlastnímu vkusu, protože nic, co se Vám opravdu líbí, nemůže nikdy vyjít z módy. Billy Baldwin