Ve svém bytě nebo domě bydlíte již několik let a rozhodli jste se, že je u vás úložného prostoru málo, styl je tak od každého trochu a na barvu na stěnách se už nemůžete dívat (další důvody doplňte dle libosti).

Hlavní stránka » Blog » Jak (znovu) zařídit byt

Čeká Vás úkol, kdy si musíte ujasnit tyto body:

  • Kolik na přestavbu vyčleníte prostředků
  • Zda budete dělat i stavební zásahy (posunutí , bourání zdí apod.)
  • Jestli budete potřebovat pomoc designera nebo architekta
  • V jakém stylu bude Váš „nový“ interiér
  • Jaký nábytek a doplňky budete chtít zachovat v budoucím interiéru
  • Jakým nábytkem doplníte kusy, které zachováte

Prostředky na přestavbu volte realisticky. Renovaci můžete naplánovat celkově, ale jednotlivé kroky dělat postupně, třeba během jednoho nebo dvou let.
Pokud děláte přestavbu ve středních letech, je už dobré pamatovat na pohodlí a nároky, které budete mít ve stáří.
Jestliže plánujete stavební zásahy a nejste sami v tomto oboru odborníky, budete potřebovat pomoc architekta nebo odborného designera.
Pokud si nejste jistí, že zvládnete zachovat styl interiéru v celém domě nebo bytě, bude se vám konzultace architekta nebo designera hodit. Jeho pomoc vám také pomůže při zachování stanoveného rozpočtu.

Když jste přesvědčeni o tom, že vše zvládnete sami, postupujte systematicky. Když si zodpovíte výše uvedené body, udělejte si harmonogram prací.

Věnujme se nyní jednomu z bodů podrobně, a to je vytvoření jednoho stylu interiéru. Většina zná moderní a klasický styl interiéru. Stylů je však více, vyjmenujme si ty základní interiérové styly:moderní městský, retro 60./70.léta barevný, přírodní-eco, venkovský romantický, Provence francouzský, koloniální-etno, skandinávský, minimalistický, avantgardní, glamour, klasický elegantní, pop art, asijský feng shui.
Z těchto stylů vyberte styl, ve kterém se budete cítit příjemně. Tento pak zachovejte v celém domě či bytě. Zkušení návrháři mohou s citem navrhnout interiér, kde se dva styly mohou prolnout.

K nejoblíbenějším stylům u nás patří moderní městský, skandinávský, minimalistický a přírodní eco styl. Také se začínají prosazovat venkovský, Provence francouzský a venkovský romantický.

Moderní městský styl charakterizují jednoduché čisté linie, neutrální barvy doplněné jednou výraznější bez přílišného množství doplňků. V obývacím pokoji můžete uplatnit moderní látková sofa nebo kožená sofa v neutrálních barvách. Dřevěné obývací stěny nebo také lakované mohou být požity ve spojení se sladěnými kávovými nebo odkládacími stolky. Jako textilie použijeme jednoduché záclony a závěsy a na dřevěnou nebo kamennou podlahu položíme jednobarevné koberce.

Dalším interiérovým stylům se budeme věnovat v samostatném článku.