Vybíráme sofa

Hlavní stránka » Blog » Vybíráme sofa

Začínáme zdá se ve středu témat našeho seriálu, ale takové jsme my ženy…

Sofa je centrálním prvkem celého bytu a jeho výběr je stejně důležitý a odpovědný jako například výběr kuchyně. Ta je často a neprávem upřednostňována a mnozí lidé věnují výběru kuchyně přehnanou pozornost. Zatímco v kuchyni strávíte pár minut až pár desítek minut denně, na pohovce, zvláště pokud chodíte domů pozdě a potřebujete nabrat síly na další den, trávíte mnohem více času (a pokud se Vám stává jako mě, že vysílením usnete a nemáte sílu putovat zcela omámená spánkem do ložnice, mnohdy celou noc – a kdy jste naposledy trávily noc v kuchyni?).

Že v posedlosti pohovkami nejsem sama, Vám ukáži na úryvku z knihy Konec světa Hard-boiled Wonderland mého oblíbeného japonského spisovatele Harukiho Murakamiho, jež naprosto přesně vystihuje podceňování významu výběru pohovek, mluví mi z duše:
„Opravdu pohodlné pohovky jsou skutečná vzácnost. Většina jich je koupených, jak to komu přišlo pod ruku, a vyrobených bez pořádného stylu, a i pokud narazíte na nějakou parádní, co na pohled vypadá jako prvotřídní sofa, stejně skoro vždycky zjistíte, jak jste se zklamali, jen co si na ni zkusíte lehnout. Vážně nechápu, jak můžou lidi být tak lehkomyslní, co se výběru pohovek týče. Jsem totiž pevně přesvědčený – i když to, pravda, může být předsudek – že se do výběru pohovky vždycky promítne charakter člověka, který ji vybírá. Pohovky jsou totiž svět sám pro sebe, ve kterém vládnou jisté nepřekročitelné principy. Což ale vědí jen ti, kdo sami na prvotřídních pohovkách vyrostli. Docela stejně, jako se roste na dobrých knihách a kvalitní hudbě. Dobrá pohovka plodí dobrou pohovku, špatná pohovka plodí špatnou pohovku. Tak to chodí.

Znám několik lidí, co se vozí v luxusních autech a doma přitom mají jen druho nebo třetiřadé pohovky. Moc jim nevěřím. Drahé auto má samozřejmě svoji cenu, ale je to nakonec opravdu jen drahé auto. Za peníze si ho koupí každý. K tomu, abyste si koupili dobrou pohovku, ale potřebujete mít vynikající odhad, zkušenosti a filozofii. Stojí peníze, jistě, ale jen těmi to nekončí. Musíte mít dokonale jasno v tom, co je to pohovka, abyste si kdy mohli koupit dobrou.“

Vrátím se k poslednímu odstavci a dodávám – k tomu, aby jste si vybrali a koupili dobrou pohovku, vám může pomoci váš dobrý odhad (viz výše), dobrý vyzkoušený nebo doporučený obchod nebo dobrý designer. A/nebo také následující rady:

Před výběrem sofa si ujasníme

  • kolik mám volného prostoru a kolik z něj věnuji pohovce
  • kdo pohovku bude využívat (převážně rodina, pouze návštěvy, rodina s malými dětmi), pokud bude pohovku využívat starší osoba, volíme vyšší tvrdší sed pro snadné vstávání, pokud malé děti přizpůsobíme potah apod.
  • barevné ladění pokoje s ohledem na výhledové změny (barva stěn, výměna koberce apod.)
  • rozpočet

Při výběru sofa

  • doporučuji strávit sezením na vybraném sofa před nákupem 1–2 hodiny (dobrý obchodník s tím nebude mít problém, vy můžete vyřizovat telefony či si dočíst konečně vaši rozečtenou knihu)
  • zjistěte si složení sofa (levné mají kostru potaženou levným molitanem překrytým látkou, dobré sofa má kvalitní dřevěnou masivní kostru, několik vrstev polyuretanu různé hustoty, které se vrství od nejtužších po nejměkčí, tyto jsou obaleny rounem, ochraným potahem a pak teprve potaženy snímatelným potahem upevněným suchý zipem, snimatelné polštáře pak klasickým zipem. Některé pohovky mají sedáky a opěráky plněné peřím nebo „línou pěnou“, která se přizpůsobí vašemu tělu (používá se u luxusních matrací). Důležité je, jak se sedí nebo leží právě vám.
  • opět si ujasněte využití sofa a doma znovu měřte (rozložte noviny v rozměru pohovky na podlahu)
  • berte v úvahu praktičnost potahové látky, výborný je celkově snímatelný a prací potah (nové potahové látky jsou pratelné v automatických pračkách a dobrý výrobce vyrábí sofa ve snímatelných potazích)

Pamatujte na to, že sofa nemusí být Mercedes-Benz (na „hadráka“ ale zapomeňte), ale mělo by vyhovovat Vašim požadavkům (velikostí a funkčností a estetičností).

A nezapomeňte, že pokud vám na výběru záleží a nevíte si rady, interierový designer ušetří váš čas a peníze. Navrhne optimální velikost, tvar a barvu a poté provede zúžený výběr sofa na trhu. Konečný výběr je vždy na vás. Výhodou je, že už nemůžete udělat chybu, ať už zvolíte variantu A, B nebo C. V konečném výběru designera jsou jen dobré varianty, vhodné pro vás.